• info@novatest.com.tr

Ahmet Taner Kışlalı Mah. 2720. Sok. Ulusoy Villaları No:7

Çayyolu/Ankara

+90 (312) 395 66 82
+90 (312) 395 NOVA

LAF KABİNİ PERFORMANS TESTLERİ

Hepa Filtre Sızdırmazlık Testi:

IEST-RP-CC034: Hepa And Ulpa Filter Leak Tests” standardına göre HEPA filtrelerin montajından sonra, filtre yüzeyi, conta ve filtre kabininde standartta belirtilen kabul limitlerinin dışında kaçak olup olmadığının kontrolü için fotometre ve aerosol jeneratörü (Poly-Alpha Olefin sıvısı ile) kullanılarak yapılan bir testtir. LAF kabinlerinin kullanıldığı proseslerin hassasiyetine göre ve sistemde bir değişiklik olmadığı durumlarda en az yılda bir yapılmak zorundadır. Bu test, Integrity veya DOP testi olarak da adlandırılır.

Hava Akış Hızı Ölçümü:

IEST-RP-CC006: Testing Cleanrooms” ve “ISO 14644-3: Cleanrooms And Associated Controlled Environments - Part 3: Test Methods” standartlarında açıklanan kabul kriterlerine göre HEPA filtrenin yüzeyinde uygun laminaritenin sağlanıp sağlanmadığının kontrolü için velometre/anemometre ile hava hızlarının ölçülmesi yapılan bir testtir.

Partikül Sayımı:

ISO 14644-1/2015: standardına göre LAF Kabini içindeki partikül seviyesinin standartta belirtilen kabul kriterlerine uygun olup olmadığının kontrolü için partikül sayım aleti kullanılarak yapılan ölçümlerdir.

Hava Akış Yönü Karakteristiği Belirlenmesi:

IEST-RP-CC006: Testing Cleanrooms” ve “ISO 14644-3: Cleanrooms And Associated Controlled Environments - Part 3: Test Methods” standartlarına göre LAF kabini içindeki hava akış yönlerinin standartlarda belirtilen kabul kriterlerine uygun olup olmadığının kontrolü için duman üretici ve video kamera kullanılarak yapılan testtir.