• info@novatest.com.tr
Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi 2375. Sokak No:5 Batıkent YENİMAHALLE ANKARA/TÜRKİYE
 

+90 (312) 395 66 82
+90 (312) 395 NOVA

Ortam Gürültü Ölçümleri

Gürültü genel olarak istenmeyen ve rahatsız eden ses olarak tanımlanır. Kulak saniyede 20 ile 20000 salınım veya Hertz (Hz) arası frekansa sahip sesleri duyabilir. Sağlıklı bir insan kulağı 0dB – 140dB arasında bulunan ses şiddetine karsı duyarlıdır. Ayrıca 3000-4000Hz frekans ve 60-90dB ses basıncı aralığı insan kulağının en duyarlı olduğu aralıktır.

Gürültünün sürekli bulunduğu ortamda çalışma kişide yorgunluk, zihinsel etkinliklerde yavaşlama, iş veriminin düşmesi, konsantrasyon bozukluğu, hareketlerin engellenmesi gibi bir çok olumsuz etki bırakmaktadır. Gürültülü ortamda çalışmaların bitmesi ile bu olumsuz etkiler zamanla ortadan kalkmaktadır.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre; ağır ve tehlikeli işlerin yapılmadığı yerlerde, gürültü derecesi 80 desibeli geçmemelidir. 4857 Sayılı İş cialisfrance24.com Kanunun 78. Maddesine göre düzenlenen Gürültü Yönetmeliğinde işçilerin gürültüye maruz kalmaları sonucu sağlık ve güvenlik yönünden oluşabilecek risklerden korunmaları için alınması gerekli önlemleri belirlemektedir. Gürültü Yönetmeliğine göre en yüksek maruziyet etkin değeri 85 desibel’dir ve bu değer geçilmemelidir.

Gürültü kapsamında yapılan ölçümler; iş sağlığı ve güvenliği ile çevresel ortamlar açısından ilgili metotlar çerçevesinde değerlendirilerek periyodik olarak gerçekleştirilir.