• info@novatest.com.tr
Yeni Batı Mahallesi Palandöken Caddesi 2375. Sokak No:5 Batıkent YENİMAHALLE ANKARA/TÜRKİYE
 

+90 (312) 395 66 82
+90 (312) 395 NOVA

Ortam Kimyasal Madde Ölçümleri

Çalışma alanlarında veya farklı ortamlarda çeşitli nedenlerle gaz ve buharlar oluşabilmekte ve etkin önlemler alınması gerekmektedir. Çalışma ortamlarında; Oksijen yetersizliği veya fazlalığı, Yanıcı gazların varlığı, Belirli zehirli (toksik) gazların varlığı gibi atmosferik durumları belirlemek, etkin korunma ve önleme tedbirlerini planlamak gibi amaçlarla Kalorimetrik Kalibre Dedektör Tüpleri ile ölçümler gerçekleştirilmektedir.

Kalorimetrik yöntem temel olarak cam bir tüp içinde bulunan ve duyarlı olduğu gaz ve buharlara göre özel maddelerle emdirilmiş materyalden, çalışma ortam havası belli hacim ve hızda geçirilerek renk dönüşümünün sağlandığı bir yöntemdir. Ana kullanım sahaları;

  • Endüstriyel Hijyen Uygulamaları
  • Yangın/Patlama Önleme Çalışmaları
  • Proses Kontrol Çalışmaları
  • Hava Kirleticiler
  • Endüstriyel Atık Sular

Ofislerde yazıcı ve kartuş tonerleri, temizlik maddeleri, piller, tüpler, yapıştırıcılar, mürekkep ve ofis malzemeleri gibi çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır.. Ayrıca ofislerde en sık kullanılan elektronik araçlardan olan fotokopi makinesi ve lazer yazıcılar ozon salgılamaktadır. Ancak bu tür maddeler tehlikeli olmasına karsın maruziyet riskinin düşük olması nedeniyle pratik olarak zararsız kabul edilebilirler.

Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık Ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik kapsamında ölçüm sonuçları değerlendirilir.